Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php on line 6
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/index.php on line 175Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/library/currency.php on line 45 Kassipoja toitmine

Kassipoja toitmine

Kassipoja toitmine

Kassipoeg peab jõudsasti kasvama. Esimese kuue kuu jooksul kasvab kass tormaka kiirusega. Sel ajal saavutab ta 75% täiskasvanud kassi kehakaalust. Kassipoja kehas peavad lihased, luud, karvkate, hambad ja immuunsüsteem väga kiirelt välja arenema. Kõige selle nimel vajavad nad suures koguses kõrgekvaliteetset toitu.

Kassipoja toitumine

Kassipojad on väga uudishimulikud end ümbritseva maailma suhtes ja vajavad kõige selle avastamiseks palju energiat. Spetsiaalne kassipojatoit sisaldab tervete kudede toetamiseks ja organite arenguks rikkalikult proteiine ning tugevate luude ja hammaste kujundamiseks piisavas koguses vajalikke mineraale, nt kaltsium, fosfor, magneesium, tsink ja raud. Kassidele on eluliselt vajalik ka tauriin – oluline aminohape, mis tagab tugeva südame ja hea nägemise.

Kassipojal on võrreldes täiskasvanud kassiga väiksem suu. Sellepärast on ka kassipoja kuivtoidugraanulid väiksemad. Neid on lihtsam närida ja sel viisil jõuavad kõik vajalikud toitained kassipojani.

Võõrutamine

Emapiim on igale kassipojale parim esmane toit, sest see sisaldab kõiki kassipojale vajalikke aineid loomuliku kaitsesüsteemi ülesehitamiseks. Kuigi kassipojad pole rinnapiimast võõrutamiseks valmis enne kuuendat elunädalat, hakkavad nad vaikselt tahket toitu näkitsema juba umbes kolmandal-neljandal elunädalal. See on just sobiv aeg hakata pakkuma ka spetsiaalset kassipojatoitu — krõbinaid või konserve. Kuivtoit peab olema purustatud ja leotatud. Arglikemate kassipoegade puhul peate tõenäoliselt toidu proovimise ärgitamiseks seda ta huultele määrima.

Ärge püüdke kassipoega rinnapiimast liiga vara võõrutada. Liiga rutakas tahkele toidule üleminek võib kassipoja ebaküpsele kõhule kahjustavalt mõjuda. Alustuseks pakkuge talle supilusikatäis tahket toitu viis korda päevas ja vähendage või suurendage kogust vastavalt sellele, kas ta jätab sööki kaussi järgi või soovib veel. Protsessi käigus hakkab ta rinnapiima asemel tahket toitu sööma. Kassipojad teavad, kui palju neil piima vaja on ja ka ema annab märku, kui tunneb, et kassipojad on piisavalt piima saanud.

Kassipojale on igas vanuses oluline värske vee olemasolu. Kassipoegadele valmistatud pudelipiim on toit ja see ei ole vee asendusaineks. Kui kavatsete kassipoega piimaga toita, peate vastavalt sellele silmaspidama ka tema toidukoguse kohandamist.

Toitmine

Kassipoegadel on väiksed kõhud (8 nädala vanustel on see umbes kreeka pähkli suurune), kuid suur isu. Andke kassipoegadele toitu väikestes kogustes, kuid suhteliselt tihti. Sellised toidukorrad peaksid sobima kassipoja söömisharjumustega.


Missugust toitu pakkuda?

Kauplustest võite leida väga erinevaid kassitoite. Kuiv-ja konservtoidud on saadaval nii kotikestes, fooliumpakendites kui ka purkides. Võite leida ka maiusi, mis vähendavad kassil hambakivi. Kas valida kuiv- või konserveeritud toit sõltub aga ikkagi ainult teie ja kassi eelistustest.


Toidu vahetamine

Kahe esimese nädala jooksul peaks kassipoeg saama sama kaubamärgi toitu, mida on soovitanud kasvataja või varjupaik. Kassipojale on kohanemine uues kodus niigi keeruline ja sel ajal ei pruugi toidu muutmine tema kõhule hästi mõjuda. Kui soovite paari nädala pärast siiski toidumarki vahetada, peaks see olema järk-järguline.

    Lisage veidi uut toitu hetkel söödavale toidule ja segage need omavahel ära.
    Suurendage seitsme kuni kümne päeva jooksul uue toidu kogust ja vähendage samal ajal endise toidu kogust, kuni täieliku vahetuseni.

Üleminek täiskasvanud kasside toidule

Kuigi enamik kassipoegi näevad kuue kuu vanustena täiskasvanud kasside moodi välja, on nad sisemiselt ikkagi veel kassipojad. Nende luud muutuvad tugevamaks ja keha saab täiskasvanud kassi kuju. Kassipoegadele ei tohiks enne aastaseks saamist täiskasvanud kassi toitu pakkuda. Üleminek peab kõhuprobleemide vältimiseks olema astmeline.

Värske vesi, mitte piim

Kontrollige, et kassipojal oleks alati juurdepääs värskele veele. Ärge andke kassipojale lehmapiima. Vastupidiselt üldlevinud uskumusele ei ole lehmapiim kassile kasulik, kuna enamik kasse kaotab vahetult pärast rinnast võõrutamist võime laktoosi seedida. Pakkuge kassile vaid spetsiaalselt loodud „kasside pudelipiima“ ja kontrollige, et see sobiks kassipoegadele, sest paljud neist on mõeldud vaid täiskasvanud kassidele.

Lihasööjad

Erinevalt koertest, kes suudavad edukalt tasakaalustatud taimetoidul elada, võivad kassid sellise toidu söömisel pimedaks jääda, kannatada erinevate kurnavate seisundite all ja halvimal juhul ka surra. Kassid on lihasööjad loomad, mis tähendab, et nad peavad ellujäämise nimel liha saama.
 

kass24.ee 2011