Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php on line 6
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/index.php on line 175Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/database/mysql.php:6) in /home/np7910/domains/kass24.ee/public_html/system/library/currency.php on line 45 Kassi toitmine

Kassi toitmine

Kassi toitmineOleme tihti kuulnud müüti, et kassi toit on piim ja kala, et kassid peavad sööma kõike. Samuti kahjuks arvatakse, et õues käivat kassi ei ole üldse vaja toita, sest kass toidab ennast ise.

On palju vaieldud selle üle, kas kassile tohib pakkuda piima või mitte. Nii nagu inimestegi hulgas, leidub kasside hulgas selliseid, kelle seedimine piima ei talu ning neid, kellele piim väga sobib. Tuleb lihtsalt oma kassi jälgida; kui kass on söönud piima ja peale seda on tal näiteks kõht lahti, siis piima anda ei tohiks. Piima saab edukalt asendada muude piimatoodetega, näiteks maitsestamata kohupiim, hapukoor (soovitavalt väherasvane) või maitsestamata jogurt, miks mitte ka keedetud muna väikestes kogustes.

Kindlasti ei tohi asendada vett piimaga, kassile ei ole piim mitte jook, vaid söök. Looduses ei olnud kassi esivanematel võimalik ainult kalast toituda, kass on siiski lihasööja ning kala ei tohiks talle anda tihedamini kui 1–2 korda nädalas. Kala sisaldab rohkesti mineraale ning ainult kala süües võib kass kergesti haigestuda neeru- ja kuseteede haigustesse.

Kindlasti ei rahulda piima- ja kaladieet kassi organismi kõiki vajadusi. Kass, nagu iga teine elusolend, vajab värsket ja kvaliteetset toitu. Näljaga sööb ka inimene kõike, ise küsimus on, kas see on tervislik. Tänaval ja õues iseenese hooleks jäetud kass elab ligikaudu viieaastaseks, koduse, hästi hoolitsetud lemmikloomana võib kass elada 15–20 aastat.

Selleks, et saada vajalik kogus kaloreid, peab kass püüdma ja sööma päevas keskmiselt kümme hiirt. Tavaliselt ei piisa püütud jahisaagist kassi energiavajaduse rahuldamiseks. Ka peamiselt õues elav kass vajab korralikku toitmist.

Ei ole keelatud pakkuda kassidele kodutoitu. Väga hea valik on keedetud kana ja kala, kindlasti maitsestamata, aga samuti võib pakkuda toorest liha, kas siis kana või loomaliha. Head on ka loomade subproduktid, kas siis toorelt või keedetult, osa kasse sööb neid vaid hakkmassina. Toore liha andmise puhul peab ainult silmas pidama, et töötlemata lihast võib kiisu saada ussid, seega tuleks anda ussirohtu umbes 4 korda aastas. Ei ole soovitav anda toorest sealiha, kuna sellest võib saada keeritsussid. Kodutoidu puhul kehtib reegel, et toit ei tohi olla väga soolane või maitsestatud, sest see ei mõju kassi seedimisele hästi ning kass võib saada tõsiseid tervisekahjustusi.

Hea ja kvaliteetne valmistoit sisaldab kassile vajalikke toitaineid, mineraale ja vitamiine. Pidage nõu loomaarstiga ka siis, kui muudate oma kassi toitmist.

Kassi kodutoiduks ei sobi inimese toidu ülejäägid, mitte mingil juhul ei tohi kassile anda inimese toidulaualt üle jäänud riknenud sööki. Kassile ei ole tervislikud soolased, vürtsitatud, suitsutatud ja praetud toidud. Mitmed inimesele mõeldud toiduained võivad olla kassi tervisele tõsiselt ohtlikud. Näiteks sibul, küüslauk ja murulauk vähendavad tema veres punaliblede hulka ning looma organism võib jääda hapnikuvaegusesse. Sellepärast ei tohi kassile anda toite, mille valmistamisel on neid kasutatud. Samuti ei tohi sibulat ja küüslauku kasutada oma lemmikuhaiguste ja parasiitide raviks. Kass ei tohi süüa šokolaadi. See erutab kesknärvisüsteemi, kiirendab südame tööd, põhjustab oksendamist ja kõhulahtisust. Kassile on ohtlikud sibulapulber, alkohoolsed joogid, pärm, kohv, tee, sool, pipar ja hallitanud toit. Siinne loetelu ei ole täielik.

Kassile sobib:
- toores liha.
- keedetud muna (valge, kollane) aga toores ainult kollane.
- kala-merekala (mitte tihti).

Keelatud:
- järvekala (võib nakatuda paelussiga)
- toores valk

Täiskasvanud kassil peab päevas olema üks suur või kaks-kolm väiksemat söögikorda, kus talle pakutakse niinimetatud pehmet toitu (kassikonservi või kodutoitu).

Kuni kolmekuused kassipojad peavad sööma pehmet toitu vähemalt neli korda päevas ja kuni kuuekuused vähemalt
kolm korda. Kui kassile antakse pehmet toitu, ei tohi lasta sellel toidunõus seista kauem kui paar tundi.

Kuivtoit peab olema kättesaadav kogu aeg, sest kassil on vaja süüa vähe korraga, kuid tihti. Pidevalt peab kassi jooginõus olema puhas vesi, mida tuleb iga päev vahetada, samuti vajab korra päevas uuendamist kuivtoit. Kiisu toidunõusid on vaja pesta iga päev.

Kassile ei tohi anda koeratoitu, sest nende loomade toitumisvajadused on erinevad ning koeratoiduga jääb kass nälga.

Väga hea ja kasulik kassi tervisele on täisväärtuslik kuivtoit, mis kindlasti tasub osta kas kliinikust või loomapoest ja mitte supermarketist. Kvaliteetkrõbinad on küll kallimad kui poetoidud, ent erinevalt marketikrõbinatest ei sisalda nad nn ballasti, seega sööb kass neid tegelikult palju vähem. Lisaks sisaldavad nad aineid, mida kasside organismil vaja on.

Eriti kuivtoidu puhul on oluline silmas pidada, et kiisul oleks kogu aeg saadaval jahe ja puhas joogivesi.

Loomaarstide sõnul satub üha enam loomakliinikutesse kasse, kellel on tekkinud tänu marketikrõbinate söömisele väga rasked neeru- ja põieprobleemid, näiteks põiekivid, mis nõuavad väga kallist ravi ning kunagi ei ole kindel, kas lemmik selle ravi ka üle elab.

Kassidele võib toiduks anda ka konserve. Konservidest ei soovitata anda lemmikule odavaid marketikonserve, mida küll sageli nii teles, lehtedes kui ka lausa tänavatel ilusate reklaamidega reklaamitakse, sest nendes koostis on paraku samuti ebakvaliteetsem ning sageli želee, mis kassile küll väga maitseb, sisaldab suures osas kõiksugu säilitusaineid, mis võivad looma tervisele halba teha. Võrdluseks võib tuua kasvõi kartulikrõpsud, mis ju samuti inimestele väga maitsevad, ent tervisele teps mitte head ei ole.

Tubase kassi toitmine

Kassi vormis hoidmine on tubase looma puhul suurim probleem. Tavaliselt on steriliseeritud, soojas ja piiratud keskkonnas elaval kassil liikumiseks vähe võimalusi. Sellise passiivsema eluviisiga kassidel on oma kehavormi säilitamine palju raskem kui õues käival kassil.

Esmane soovitus toakassiomanikele on vältida kassi ületoitmist. See võib põhjustada ülekaalulisust ja mitmeid tervisprobleeme, sh diabeedi riski suurenemist. Ületoitmine on eriti levinud selliste omanike seas, kes jätavad kassile terveks päevaks toidu ette. Sellisel juhul on eluliselt oluline pakkuda kassile täpselt kaalutud kogus toitu, mis vastab kassi energia vajadustele – ja mitte grammigi rohkem.

Kuna te veedate tubase kassiga rohkem aega, on toidu mõju kassi tervisele kergemini märgatav: ilus karvkate, säravad silmad, toidu seeditavus ning rooja ja uriini lõhn ja konsistents liivakastis. Need kõik viitavad toidu tõhususele.

Ootuste kohaselt on välja töötatud mitmeid tubase kassi vajadustele vastavaid toite.

 

kass24.ee 2011